Kitą savaitę prasidės darbą baigiančios Vyriausybės ,,Ateities ekonomikos DNR“ plano vertinimas.
Ateities ekonomikos DNR plano tikslas – sparčiai ir efektyviai investuoti į Lietuvos ekonomikos atsigavimą ir augimą, siekiant ją transformuoti į tvarią, inovatyvią ir aukštą pridėtinę vertę kuriančią ekonomiką.
Plane yra numatytos investicijos 5 prioritetinėms sritims (tikslams):
- žmogiškasis kapitalas;
- skaitmeninė ekonomika ir verslas;
- inovacijos ir moksliniai tyrimai;
- ekonominė infrastruktūra;
- klimato kaita ir energetika.
Plane išskirtoms prioritetinėms sritims 2020.07.01–2021.12.31 laikotarpiu planuojama išleisti apie 5,8 mlrd. eurų Lietuvos Respublikos valstybės biudžeto, ES ir kitų
tarptautinių fondų lėšų. skirti apie 5,8mlrd. eurų, iš kurių:
- 4,1 mlrd. eurų – paspartintos jau suplanuotos investicijos, t. y., šios investicijos įtrauktos į asignavimų valdytojų veiklos įgyvendinimo planus.;
- 1,7 mlrd. eurų – naujos ir papildomos investicijos, įtrauktos į šį planą įvertinus institucijų pateiktus pasiūlymus ir atrinkus didžiausią ilgalaikį poveikį turinčias ir ekonomikos pokyčiams sąlygas kuriančias iniciatyvas pagal jų parengtumo investuoti minėtu laikotarpiu lygį.
Finansų ministerijos skaičiavimais, vienas pagal šį planą investuotas euras atneš 1,88 euro grąžą ir generuos 10 mlrd. eurų vertės BVP nominaliąja išraiška. Kadangi šio plano investicijos labiau orientuotos į produktyviąsias investicijas ir dėl antrinių sukuriamų efektų, kurie šalies ekonomikoje pasireiškia pavėluotai, tikėtina, kad ilguoju laikotarpiu (iki 2040 metų) suminis plano efektas bus iš viso apie 14 mlrd. eurų (taikant ilgalaikį investicijų efektyvumo koeficientą 2,4).
Daugiau informacijos rasite: čia.
Artėja ES investicijų 2014-2020 programos pabaiga.
Lapkričio 4d. vykusiame posėdyje Vyriausybė pritarė Finansų ministerijos parengtai 2014–2020 m. Europos Sąjungos (ES) investicijų veiksmų programos įgyvendinimo ataskaitai (už 2020 m. III ketv.) Šioje ataskaitoje pateiktos rekomendacijos ministerijoms dėl spartesnio veiksmų programos įgyvendinimo bei pasiūlymai, kaip greičiau investuoti ES lėšas.
Lietuva pagal ES išmokėtas Lietuvai lėšas (59 proc. nuo 2014–2020 m. Lietuvai skirto finansavimo) užima 3-ąją vietą tarp visų šalių narių ir viršija ES vidurkį.
Įgyvendinant 2014–2020 m. finansavimo laikotarpio ES fondų lėšomis finansuojamus projektus, iš viso projektams paskirstyta 6,1 mlrd. (91 proc.), investuota 3,7 mlrd. eurų (55 proc.). Per 2020 metų III ketvirtį sudarytų sutarčių suma (ES fondų lėšos) padidėjo 297 mln. eurų arba 4 proc., investuota 281 mln. eurų ES fondų lėšų (4,2 proc.).