Ar žinote, kad išlaidos, patirtos vykdant mokslinių tyrimų ir eksperimentinės plėtros (toliau – MTEP) veiklą, yra tris kartus atskaitomos, mažinant apmokestinamąjį pelną? Tai – viena reikšmingiausių mokestinių paskatų inovatyvioms įmonėms, taikoma pagal LR pelno mokesčio įstatymą (PMĮ 171 straipsnis).
Kas yra MTEP?
Moksliniai tyrimai ir eksperimentinė (socialinė, kultūrinė) plėtra – sisteminga kūrybinė gamtos, žmogaus, kultūros ir visuomenės pažinimo veikla ir jos rezultatų panaudojimas.
Pagrindinis MTEP veiklos tikslas – naujos žinios.
Kodėl Lietuva taiko MTEP lengvatas?
Lietuva siekia sustiprinti aukštą pridėtinę vertę kuriančias pramonės šakas ir paskatinti verslą investuoti į mokslo laimėjimus bei pažangiąsias technologijas.
Dar 2008 m. Seimas priėmė Finansų ministerijos parengtus Pelno mokesčio įstatymo pakeitimus, kurių tikslas – sudaryti palankesnes sąlygas verslui plėtoti MTEP veiklą. 2021–2027 m. laikotarpiu MTEP sričiai Lietuvoje skirta 397,6 mln. eurų pagal ES programą „Pažangesnė Europa“. Nacionaliniame pažangos plane Lietuvoje numatyta, kad MTEP išlaidos 2025 m. turėtų sudaryti 1,5 proc. BVP, o iki 2030 m. – 2,2 proc. BVP.
2025 m. MTEP lengvatos:
– trigubo dydžio MTEP sąnaudų atskaitymas iš pajamų (PMĮ 171 straipsnis);
– 6 proc. pelno mokesčio tarifas apmokestinamajam pelnui, gautam iš įmonės sukurto intelektinio turto, vykdant MTEP, komercializavimo (PMĮ 5 straipsnio 7–10 dalys).
Apmokestinamojo pelno mažinimas MTEP darbų sąnaudomis:
– Sąnaudos, išskyrus nusidėvėjimo ar amortizacijos sąnaudos, patirtos vykdant MTEP, iš pajamų atskaitomos tris kartus (PMĮ 171 straipsnis). Atskaitomos tą mokestinį laikotarpį, kurį patiriamos, t. y. nekaupiamos.
– MTEP veikloje naudojamo ilgalaikio turto nusidėvėjimo arba amortizacijos sąnaudos apskaičiuojamos PMĮ 18 straipsnyje nustatyta tvarka. MTEP veikloje naudojamam ilgalaikiam turtui yra nustatyta sutrumpinti nusidėvėjimo / amortizacijos normatyvai metais.
– Iš pajamų atskaitoma tik tą sąnaudų dalis, kuri patirta vykdant MTEP darbus.
MTEP darbų sąnaudoms priskiriamos:
- MTEP dalyvaujančių darbuotojų darbo užmokesčio ir nuo jo apskaičiuotų privalomųjų mokesčių sąnaudos;
- komandiruočių MTEP darbams atlikti sąnaudos;
- sunaudotų žaliavų ir / ar medžiagų, kito trumpalaikio turto sąnaudos;
- sąnaudos, patirtos perkant paslaugas, susijusias su MTEP darbais;
- sąnaudos, patirtos įsigyjant MTEP darbų sudedamuosius darbus iš kito apmokestinamojo vieneto ar fizinio asmens;
- nuo MTEP darbų sąnaudų apskaičiuotos pirkimo ir importo pridėtinės vertės mokesčio neatskaitomos sumos.
MTEP darbų dokumentacija:
– Privaloma MTEP darbų dokumentacija, kurioje aprašyti atliekami MTEP darbai (jų tikslai, vykdymo eiga, kita svarbi informacija).
– MTEP darbų sąnaudos mažinamos MTEP darbams atlikti panaudotų nacionalinio biudžeto, PSD fondo biudžeto, kitų valstybės pinigų fondų, savivaldybių fondų, ES ir kitos finansinės paramos lėšų suma, jeigu buvo gautos tokios lėšos ar tokia parama.
Lengvatinis 6 proc. tarifas pajamoms iš MTEP veiklos taikomas, jeigu:
- pajamas iš MTEP veikloje sukurto turto naudojimo, pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn gauna tik jį sukūręs Lietuvos vienetas ar nuolatinė buveinė ir pats minėtų pajamų uždirbimui patiria visas išlaidas;
- turtas yra pagal autorių teisę saugoma kompiuterio programa ar patentabilumo kriterijus atitinkantis išradimas, apsaugotas Europos patentų tarnybos, EEE valstybėje arba valstybėje, su kuria sudaryta ir taikoma DAIS, išduotais patentais ar papildomos apsaugos liudijimais.
Apmokestinamojo pelno dalis, apmokestinama taikant 6 proc. mokesčio tarifą, apskaičiuojama pagal šią formulę: tinkamos finansuoti išlaidos / visos išlaidos × pelnas iš turto naudojimo
čia:
tinkamos finansuoti išlaidos – sąnaudos, patirtos MTEP veikloje sukuriant turtą, išskyrus ilgalaikio turto nusidėvėjimo ar amortizacijos sąnaudos, kurios gali būti padidintos 30 proc., tačiau tokia padidinta suma negali būti didesnė už apskaičiuotą visų išlaidų sumą;
visos išlaidos – visos sąnaudos, priskirtinos leidžiamiems atskaitymams ar ribojamų dydžių leidžiamiems atskaitymams, patirtos MTEP veikloje sukuriant turtą, išskyrus palūkanas ir pastatų nusidėvėjimo sąnaudas;
pelnas iš turto naudojimo – apmokestinamasis pelnas, apskaičiuotas iš paties mokesčio mokėtojo vykdomoje MTEP veikloje sukurto turto naudojimo, pardavimo ar kitokio perleidimo nuosavybėn gautų pajamų atskaičius šioms pajamoms tenkančius leidžiamus atskaitymus ir ribojamų dydžių leidžiamus atskaitymus.
Daugiau informacijos rasite čia bei LR PMĮ.
Jeigu svarstote apie MTEP veiklos lengvatų taikymą arba Jums reikia pagalbos dokumentuojant MTEP veiklą – susisiekite! Galime padėti įsivertinti atitikimą reikalavimams ir parengti dokumentus pagal VMI rekomendacijas.